FPSLogo1

2019 State Bowl Results

HOME

2018-19

CALENDAR

PROGRAMS

REGISTRATION

RESOURCES

AWARDS

DOWNLOADS

SITE MAP

ABOUT

Teams and Individuals listed in bold earned International Conference bids.

All State Bowl results have been posted. Scroll down for each category listing.

Email your State Bowl photos to share on the website. Be sure to completely identify groups and situations represented in each picture.

Senior Division Global Issues Problem Solving Team Competition

Award

School

Division

Coach

Team

1st Place

Maggie L. Walker Governor's School

Richmond

Coleman

Rucker, Muthusamy, Murphy, Sabalewski

2nd Place

Granby High

Norfolk

Raskovic

Levitsky, Miskill, Thornton, Wang

3rd Place

T. Jefferson HS for Science & Technology

Fairfax

Glover

Lu, Li, Kulshreshtha, Li

Honorable Mention

T. Jefferson HS for Science & Technology

Fairfax

Glover

Li, Dixit, Li, Shin

Honorable Mention

Southampton Academy

Southampton

Rabil

Lee, Harmon, Pearce, Holt

Middle Division Global Issues Problem Solving Team Competition

Award

School

Division

Coach

Team

1st Place

T. Jefferson HS for Science & Technology

Fairfax

Glover

Karlekar, Nalluri, Surabhi, Kouanki

2nd Place

Academy for Discovery at Lakewood

Norfolk

Gulledge

Miskill, Cox, Li, Kurtz

3rd Place

Peasley Middle

Gloucester

Bogue

Jacobs, Johnson, Johnston

Honorable Mention

Robious Middle

Chesterfield

Stanley

Scott, Nelson, Bray, Franklin

Honorable Mention

Robious Middle

Chesterfield

Stanley

Berger, Jones, Adams, Fearington

Honorable Mention

T. Jefferson HS for Science & Technology

Fairfax

Glover

Lee, Toro, Kang, Goswanni

Honorable Mention

Peasley Middle

Gloucester

Bogue

Brownley, Driver, King, Landry

Honorable Mention

Academy for Discovery at Lakewood

Norfolk

Gulledge

Mowery, Jones, Willock, Porter

Junior Division Global Issues Problem Solving Team Competition

Award

School

Division

Coach

Team

1st Place

Halley Elementary

Fairfax

Weis

Ahmed, Tran, Patterson, Bibbens

2nd Place

Powhatan Elementary

Powhatan

Dolan

Faris, Hall, Layman, Samuels

3rd Place

Acaemy for Discovery at Lakewood

Norfolk

Gulledge

Mitchell, Hardy, Alper, Carroll

Honorable Mention

Acaemy for Discovery at Lakewood

Norfolk

Gulledge

Conroy, Carraway, Wiley, Rice

Senior Division Global Issues Problem Solving Individual Competition

Award

School

Division

Coach

Individual

1st Place

Homeschool

Chesterfield

Duncan

Duncan

2nd Place

Powhatan High

Powhatan

Robertson

Valcourt

3rd Place

HB Woodlawn Secondary Program

Arlington

Seto

Stearns

Middle Division Global Issues Problem Solving Individual Competition

Award

School

Division

Coach

Individual

1st Place

Academy for Discovery at Lakewood

Norfolk

Gulledge

Akins

2nd Place

Homeschool

Chesterfield

Duncan

Duncan

3rd Place

Peasley Middle

Gloucester

Bogue

Mayer

Junior Division Global Issues Problem Solving Individual Competition

Award

School

Division

Coach

Individual

1st Place

Powhatan Elementary

Powhatan

Dolan

Boyle

2nd Place

Pocahontas Elementary

Powhatan

Anderson

Murphy

Senior Division Presentation of the Action Plan Competition

Award

School

Division

Coach

Team

1st Place

Maggie L. Walker Governor's School

Richmond

Coleman

Giorgis, Craig, O'Sickey, Smith

2nd Place

T. Jefferson HS for Science & Technology

Fairfax

Glover

Lu, Li, Kulshreshtha, Li

3rd Place

Washington & Lee High

Westmoreland

Weldon

MacNamara, Broglin, Fraenckel, Wallace

Honorable Mention

T. Jefferson HS for Science & Technology

Fairfax

Glover

Kwack, Wang, Yang, Cha

Middle Division Presentation of the Action Plan Competition

Award

School

Division

Coach

Team

1st Place

T. Jefferson HS for Science & Technology

Fairfax

Glover

Gupta, Chen, Banduri, Gupta

2nd Place

T. Jefferson HS for Science & Technology

Fairfax

Glover

Suganuma, Kabduwal, Fareeha, Boisuert

3rd Place

Northumberland Middle

Northumberland

Jennings

Baker, Mitchell, Minor, Jennings

Honorable Mention

Powhatan High

Powhatan

Robertson

Buczkowski, Henderson, Meador

Junior Division Presentation of the Action Plan Competition

Award

School

Division

Coach

Team

1st Place

Halley Elementary

Fairfax

Weis

Ahmed, Tran, Patterson, Bibbens

2nd Place

Powhatan Middle

Powhatan

Haskins

Dunnaway, Wirt, Baker

3rd Place

Powhatan Elementary

Powhatan

Dolan

Faris, Hall, Layman, Samuels

Honorable Mention

Southampton Academy

Southampton

Rabil

Rabil, Pope, Smith, Clark

Middle Division Community Problem Solving Competition

Award

School

Division

Coach

Projects

1st Place

Northumberland Middle

Northumberland

McCranie

Natural Disasters

Junior Division Community Problem Solving Competition

Award

School

Division

Coach

Projects

1st Place

Cople Elementary

Westmoreland

Woodrow/Evans

Bring Back Family Mealtime

2nd Place

Washington District Elementary

Westmoreland

Cottom/Wright

Super Friends

3rd Place

Northumberland Elementary

Northumberland

McCranie

5th Grade Feline Friends

Senior Division Scenario Writing Competition

Award

School

Division

Coach

Writer & Scenario

1st Place

Northumberland High

Northumberland

Fisher

Wiggins: "Nourished and Deprived"

2nd Place

Washington & Lee High

Westmoreland

Weldon

Wallace: "Playback: Logged Files"

3rd Place

Gloucester High

Gloucester

Chapman

Tirado: "Log #0483"

Middle Division Scenario Writing Competition

Award

School

Division

Coach

Writer & Scenario

1st Place

Gloucester High

Gloucester

Chapman

Rose: "The Project"

2nd Place

Peasley Middle

Gloucester

Chapman

King: "Master Doesn't Know"

3rd Place

Northumberland Middle

Northumberland

Fisher

Jennings: "Nostalgist"

Junior Division Scenario Writing Competition

Award

School

Division

Coach

Writer & Scenario

1st Place

Cople Elementary

Westmoreland

Tate

Cisneros: "Spaceship Madness"

2nd Place

Cople Elementary

Westmoreland

Tate

Bedford:"Mission to Moon, Mars and Beyond"

3rd Place

Washington District Elementary

Westmoreland

Coates

Baylor: "The Great Moon Mission"

Scenario Writing Performance Competition

Award

School

Division

Coach

Performer

1st Place

Peasley Middle

Gloucester

VanVranken

King

George Wythe Award

Grade Level Division

School

School Division

Coach

Receipient

Senior

Washington & Lee High

Westmoreland

Weldon

Broglin

Middle

Robious Middle

Chesterfield

Stanley

Bray

Junior

Flat Rock Elementary

Powhatan

Wolf

Harrison

Mover & Shaker Award

Andrew Woodrow

**D O W N L OA D S

FPS Process Materials

2018-19 Information

••2018-19 SEASON

Topics

Rules

Calendar

Workshop

Program Registration

•••R E S O U R C E S

Quick Reference Guide

Power Strategies

Support

FPSP International

FPSP Mart

**V I R G I N I A F P S

About Us

Program Components

Site Map

2018 State Bowl Results

2018 IC Virginia Results

Copyright © 2019 Future Problem