2015 State Bowl • Norfolk

State Bowl Results
State Bowl Results

HOME

2015-16

PROGRAMS

REGISTRATION

RESOURCES

AWARDS

SIDEBAR

DOWNLOADS

SITE MAP

ABOUT

School

District

Team

•••Coach

First Place – Junior Division
Global Issues Problem Solving

Pocahontas Middle

Powhatan County

Stout, Guyton, Schardt, Rucker

Dolan

Second Place – Junior Division
Global Issues Problem Solving

Halley Elementary

Falls Church

Mertz, Cerami, Lane Taibl, Martino

Weis

Third Place – Junior Division
Global Issues Problem Solving

Flat Rock Elementary

Powhatan County

Allen, Kinbrough, Newby

Browning

First Place – Middle Division
Global Issues Problem Solving

Robious Middle

Chesterfield County

Ivey, Stevens, Tuck, Watson

Stanley

Second Place – Middle Division
Global Issues Problem Solving

Robious Middle

Chesterfield County

Benedetti, Elim, Leipold, Mance

Stanley

Third Place – Middle Division
Global Issues Problem Solving

Maggie L. Walker Governor’s School

Richmond

Sharma, MacNamara, Scaparo, Charlton

Bennington

First Place – Senior Division
Global Issues Problem Solving

Thomas Jefferson High School for Science & Technology

Fairfax County

Hoang, Zhang, Kang, Duan

Carpenter

Second Place – Senior Division
Global Issues Problem Solving

Thomas Jefferson High School for Science & Technology

Fairfax County

Ali, Matin, Sequeira, Wang

Carpenter

Third Place – Senior Division
Global Issues Problem Solving

Franklin High School

Franklin

Bird, Fillhart, Karmilovich, Mitrovic

Rabil

First Place – Adult Division
Global Issues Problem Solving

Virginia Beach

Gulledge, Barrett, McCarthy, Funk

Baise

Second Place – Adult Division
Global Issues Problem Solving

Chesapeake

Raskovic, Grant, Huberdeau, Hanson

Gulledge

Junior Division
Honorable Mention
Global Issues Problem Solving

Peaseley Middle

Gloucester County

Daniel, Lawson, Fjelds, Charles

VanVranken/Chapman

Middle Division
Honorable Mention
Global Issues Problem Solving

Midlothian Middle

Chesterfield County

Ellison, Ladosci, Walters

Chilcote

Middle Division
Honorable Mention
Global Issues Problem Solving

Robious Middle

Chesterfield County

Bolin, Larro, Turner, O'Neil

Stanley

Middle Division
Honorable Mention
Global Issues Problem Solving

Robious Middle

Chesterfield County

Wilkey, Snapp, Taratsas, Rieck

Stanley

Middle Division
Honorable Mention
Global Issues Problem Solving

Kilmer Middle

Fairfax County

Kachru, Vij, Curran, Duong

Folk

Middle Division
Honorable Mention
Global Issues Problem Solving

Thomas Jefferson High School for Science & Technology

Fairfax County

Diaz, Lin, Yang, Zhang

Carpenter

Middle Division
Honorable Mention
Global Issues Problem Solving

Thomas Jefferson High School for Science & Technology

Fairfax County

Chilukuri, Lin, Mabudian, Maddineni

Carpenter

Middle Division
Honorable Mention
Global Issues Problem Solving

Thomas Jefferson High School for Science & Technology

Fairfax County

Chen, Kim, Li, Zhou

Carpenter

Middle Division
Honorable Mention
Global Issues Problem Solving

Thomas Jefferson High School for Science & Technology

Fairfax County

Ali, Ganesh, Alladi, Min

Carpenter

Middle Division
Honorable Mention
Global Issues Problem Solving

Montross Middle

Westmoreland County

Ball, MacNamara, Broglin, Feller

Weldon

Senior Division Honorable Mention
Global Issues Problem Solving

Maggie L. Walker Governor’s School

Richmond

Monks, Weinberg, Rice, Nelson

Bennington

Senior Division
Honorable Mention
Global Issues Problem Solving

Thomas Jefferson High School for Science & Technology

Fairfax County

Moradi, Zhao, Piller, Radhakrishnan

Carpenter

First Place – Middle Division
Individual
Global Issues Problem Solving

Independent

Chesterfield County

Duncan

Duncan

Second Place – Middle Division
Individual
Global Issues Problem Solving

Powhatan Junior High

Powhatan County

O’Sickey

Haskins

First Place – Senior Division
Individual
Global Issues Problem Solving

Maggie L. Walker Governor’s School

Richmond

Benos

Bennington

Second Place – Senior Division
Individual
Global Issues Problem Solving

Powhatan High School

Powhatan County

Adams

Robertson

First Place – Junior Division
Action Plan Presentation

Halley Elementary

Fairfax County

Mertz, Cerami, Lane Taibl, Martino

Weis

Second Place – Junior Division
Action Plan Presentation

Pocahontas Middle

Powhatan County

Stout, Guyton, Schardt, Rucker

Dolan

Third Place – Junior Division
Action Plan Presentation

S. P. Morton Elementary

Franklin

Van, Ross, Zurfluh, Brown

Burgess

First Place – Middle Division
Action Plan Presentation

Robious Middle

Chesterfield

Benedetti, Elim, Leipold, Mance

Stanley

Second Place – Middle Division
Action Plan Presentation

Robious Middle

Chesterfield

Bolin, Larro, Turner, O'Neil

Stanley

Third Place – Middle Division
Action Plan Presentation

Maggie L. Walker Governor’s School

Richmond

Sharma, MacNamara, Scaparo, Charlton

Bennington

First Place – Senior Division
Action Plan Presentation

Thomas Jefferson High School for Science & Technology

Fairfax County

Moradi, Zhao, Piller, Radhakrishnan

Carpenter

Second Place – Senior Division
Action Plan Presentation

Maggie L. Walker Governor’s School

Richmond

Monks, Weinberg, Rice, Nelson

Bennington

Third Place – Senior Division
Action Plan Presentation

Maggie L. Walker Governor’s School

Richmond

Adams, Coppedge, Burns, Shen

Bennington

Junior Division
Honorable Mention
Action Plan Presentation

Flat Rock Elementary

Powhatan County

Fitzgerald, Gorman, Guyton, Seaman

Browning

Middle Division
Honorable Mention
Action Plan Presentation

Thomas Jefferson High School for Science & Technology

Fairfax County

Diaz, Lin, Yang, Zhang

Carpenter

Senior Division
Honorable Mention
Action Plan Presentation

Maggie L. Walker Governor’s School

Richmond

Zhou, Wang, Saravanan, Miller

Bennington

Senior Division
Honorable Mention
Action Plan Presentation

Franklin High School

Franklin

Bird, Fillhart, Karmilovich, Mitrovic

Rabil

Senior Division
Honorable Mention
Action Plan Presentation

Thomas Jefferson High School for Science & Technology

Fairfax County

Vallyeason, Iyengar, Chintakrindi, Warrior

Carpenter

Junior Division
First Place
Community Problem Solving

Cople Elementary School

Westmoreland County

Dontrelle, Justin, Lucy, Maria, Jose, Payton, Jack, Jackson, Robert, Abby

Woodrow

Junior Division
Second Place
Community Problem Solving

Northumberland County Elementary School

Northumberland County

Will, Malik, Luke, Mia, Grant, Skyler, Owen, Trejuan, Sophia

Hagy

Junior Division
Third Place
Community Problem Solving

Northumberland County Elementary School

Northumberland County

Jessica, Hallie, Channing, Abby, Trey, Corrie, Darrah, Courtney, Jay, Teagan, Jameson, Candin

Hagy

Middle Division
First Place
Community Problem Solving

Montross Middle School

Westmoreland County

Anne, Carter, Skylar, Zierra
Coached by Andrew Woodrow

Woodrow

Middle Division
Second Place
Community Problem Solving

Northumberland Middle School

Northumberland County

Grace, Amaya, Abigail, Aarianna, Izaak, Nathan, Lauren, Bay, Spencer, Anna, Robert, Madison, Annsley,Tahi

Hagy

Senior Division
First Place
Community Problem Solving

Thomas Jefferson High School for Science and Technology

Fairfax County

James & Michael

Carpenter

Senior Division
Second Place
Community Problem Solving

Powhatan High School

Powhatan County

Stephanie, Jared, Caitlin, Austin S., Herman, Everett, William, Kourtney, Caleb, Peyton, Andrew, Tuclcer, John, Rachel, Kassandra, Emily, Austin C., Conner, Jacob, Hayley

Robertson

Junior Division
First Place
Scenario Writing

Montross Middle School

Westmoreland County

Benson

Coates/Campbell

Junior Division
Second Place
Scenario Writing

Peasley Middle School

Gloucester County

Brush

VanVranken/ Chapman

Junior Division
Third Place
Scenario Writing

Montross Middle School

Westmoreland County

Luzier

Coates/Campbell

Senior Division
First Place
Scenario Writing

Thomas Jefferson High School for Science & Technology

Fairfax County

Piller

Carpenter

Senior Division
Second Place
Scenario Writing

Thomas Jefferson High School for Science & Technology

Fairfax County

Liu

Carpenter

Senior Division
Third Place
Scenario Writing

Thomas Jefferson High School for Science & Technology

Fairfax County

Ravi

Carpenter

Scholarship

Thomas Jefferson High School for Science & Technology

Fairfax County

Moradi

Carpenter

Junior Division
Wythe Award

Pocahontas Middle School

Powhatan County

Rucker, nominated by Stout

Dolan

Middle Division
Wythe Award

Robious Middle School

Chesterfield County

Watson, nominated by Stevens

Stanley

Senior Division
Wythe Award

Thomas Jefferson High School for Science & Technology

Fairfax County

Wu, nominated by Zhu

Carpenter

Mover & Shaker

Tate

© 2015 Future Problem Solving of Virginia